Buchtův kopec

 Buchtův kopec: (725 m n m) 

je někdejší sopkou a v r. 1939 byla na jižním úbočí kopce vybudována dětská ozdravovna, dnes již zrušená léčebna dlouhodobě nemocných pacientů s plicními a respiračními onemocněními. Léčebna byla jednou z nejvýše položených nemocničních zařízení v ČR (725 m).  Léčebna je bohužel od  konce roku 2011 zcela uzavřena. Provoz budovy byl v souvislosti s potřebnými opravami podle hejtmana kraje Jiřího Běhounka neudržitelný.

240311_zd_cmyk_ty_03_buchtak_2010_184_galerie-980

Vzhledem ke své nadmořské výšce a velkému množství lesů je pro léčbu respiračních onemocnění vhodná také Fryšava.

Největší „slávu“ zažil Buchtův kopec ve třicátých letech minulého století, kdy byl vyhledávaným místem malířů, turistů a lyžařů. Dokonce na vrchol vystoupil i slavný básník František Halas.  Podle dochovaných fotografií byl v této době vrchol částečně odlesněn, což umožnilo v roce 1939 vystavět na vrcholu turistickou chatu s vyhlídkou.

snezne8  snezne3

Buchtův kopec tak mohl být využívám i jako lyžařský areál. Současná lyžařská „sláva“ Buchtova kopce díky pohodlnějším strojově najetým stopám v okolí Fryšavy a Nového Města na Moravě upadla a je to škoda, protože dlouhé sjezdy a krásné vyhlídky zde opravdu stojí za trochu námahy.

 

Od r. 1979 je na vrcholu radarová stanice řízení letového provozu ČR, jedna ze tří kontrolních věží v České republice, která řídí civilní letecký provoz v určených koridorech s celkovým dosahem  300 km. Radar na Buchtově kopci zná téměř každý návštěvník Žďárských vrchů. Málokdo si však mohl dopřát výhled na okolí z jeho vrcholu. Ani to ale není nemožné. Po domluvě to případným zájemcům pracovníci Řízení letového provozu České republiky umožní, kontakt p.Ing.Ladislav Regent 566 664 391 po domluvě může zajistit prohlídku tohoto zajímavého zařízení v době od 8-15 h. ve všední dny.

Cesta nahoru vede po strmých schodech, které mají drátěné schodnice a vidíte hloubku pod vámi. Přístupové schodiště s vyhlídkovou terasou  umístěnou přímo pod kopulí radaru spojuje  malý můstek.
Výhled je opravdu nezapomenutelný, uvidíte Sněžné, Milovský rybník a nádhrnou krajinu Vysočiny a při dobré viditelnosti spatříte Karasínskou rozhlednu, Krkonoše i Jeseníky. Protože je radiolokátor nejvyšším bodem Žďárských vrchů, nemůže se stát, že by vám z tohoto místa cokoliv bránilo v rozhledu.

IMG_3484

 

Buchtův kopec je vyvrcholením mohutného hřbetu na severním okraji Žďárských vrchů, který se táhne ve směru osy východ-západ od údolí Jimramova a odděluje údolí dvou významných toků Žďárských vrchů – Svratky na severu a Fryšávky na jihu. Údolí Svratky pod severními svahy Buchtova kopce je nejhlubším údolím oblasti a Buchtovu kopci tak patří prvenství v největší relativní výšce. Hladina Svratky v Krásném má nadmořskou výšku cca 560 m a převýšení vrcholu tak činí 253 m. Jen o dvacet metrů menší je převýšení vrcholu nad údolím Fryšávky v Líšné. Buchtovu kopci náleží i další dvě prvenství – je nejvýchodněji položenou osmistovkou Žďárských vrchů a radarová stanice na vrcholu je nejvýše stále obývaným místem v oblasti. Zalesněný vrchol tvoří hrubozrnné ortoruly. Z vrcholu není žádný výhled, avšak odlesněné jižní a severní svahy nabízí nádherné pohledy na jih do údolí Fryšávky a hlavní hřbet Žďárských vrchů, na sever pak do údolí Svratky.